3. Podkovy jsou něco jako boty u lidí. Když nevadí boty lidem, proč by měly vadit podkovy koním?
Zajímavé srovnání.
Záleží na tom, čemu říkáme boty. Lidé začali významně používat boty tehdy, když si začali stavět, pro pohodlí na svých dopravních prostředcích, cesty dlážděné materiálem, na který nebyly lidské nohy stavěny. Snažili se přizpůsobit se prostředí, které sami vytvořili. Tady najdeme zřetelný rozdíl. Koně si podkovy nevymysleli sami, ani nemůžeme jednoznačně říct, jestli jim slouží k většímu pohodlí. Člověka se můžeme zeptat a dostaneme odpověď, že ho bota tlačí nebo je naopak pohodlná. Koně se můžeme také zeptat, jenže jednoznačná odpověď nepřijde.
Pomožme si tedy přirovnáním. Mají-li být boty analogií k podkovám, mohli bychom si je představit třeba jako lyžařské boty s demontovaným horním dílem (aby neomezoval pohyb kloubů), s pevně utaženými všemi přezkami. K tomu si představme, že je nosíme 24 hodin denně, nesundáváme je ani v noci.
Zajímavá představa, že? A to jsme ještě zapomněli na podkováky. Takže si ještě špičkou boty necháme prorazit několik hřebíků, které nám prolezou skrz přerostlé nehty na prstech a nahoře je zahneme, aby nám ty lyžáky lépe držely. Běhá vám mráz po zádech? Říkáte, že je to přetažené za vlasy? Opravdu si ještě myslíte, že analogií k lidským botám jsou podkovy?
Nebo jsou onou analogií spíš moderní koňské botičky, které neomezují pružení kopyta, jsou lehké, nestudí - jen chrání kopyto před nadměrným opotřebením...?