Novinky

SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 27.-29. BŘEZEN 2020

07.01.2020 16:37
Ve dnech 27.- 29. března se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím 85 na...

SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 29.11.-1. PROSINEC 2019

21.10.2019 12:51
Ve dnech 29. listopadu -1. prosince se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod...

SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 13.-15. ZÁŘÍ 2019

11.06.2019 18:03
Ve dnech 13.-15. září se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zdravý kůň má zdravá kopyta

Koně jsou tvorové, kteří stejně jako psi provázejí člověka již několik tisíciletí. Lidé využívali a využívají jejich sílu, schopnosti a ochotu spolupracovat. Bohužel pro koně, stále ještě nerespektují jejich přirozené potřeby.

 

Nejdůležitější zásadou, kterou Dr. Strasser jako zvěrolékařka vytýčila pro léčení problémů, je

odstranění problémů místo léčby příznaků

Jeden bývalý žák přeložil toto lékařské pravidlo do latiny a vytesal do desky:

Doslovně přeloženo to znamená: „Odstraň příčinu, praví Strasser“.

Ošetřujeme – li něco lékařsky, aniž bychom se starali o odstranění příčiny, dopouštíme se systémové chyby! Většina příčin spočívá v podmínkách držení zvířat a v chybném ošetřování kopyt, z větší části v podkování.

Vysvětlení těchto věcí poskytují naše semináře a v zevrubnější podobě naše vyškolení na ošetřovatele kopyt.

Institut celostní péče o koně, o.p.s.

Metoda Dr. Strasserové

Metoda, kterou popsala, systematizovala a úspěšně praktikuje německá zvěrolékařka MVDr. Hiltrud Strasserová během 30-ti let na základě výzkumů, představuje celostní přístup pro chov koní. Ačkoliv je tato metoda myšlena především jako prevence obtížím, které jsou v dnešní populaci koní, poměrně běžné, umožňuje i částečnou nebo i úplnou nápravu již vzniklých potíží. A to i přesto, že jsou často konvenčními metodami považovány za nevyléčitelné.
Existuje mnoho způsobů, jak upravovat kopyta našich koní a metoda Dr. Strasserové je jedním z nich. Je však jednou z mála, které se nespoléhají pouze na dlouholetou praxi, ale problém zdravých kopyt zkoumá v souvislostech, pomocí vědecky uznávaných metod. Při výuce se zaměřuje nejen na "vědět jak", tedy na řemeslnou  stránku věci, ale klade velký důraz na "vědět proč", tedy na celkové znalosti o koni jako zvířeti i o jeho přirozených potřebách.
Pokud Vás tato metoda zajímá, jste na správném místě.

Vítejte!

Toto jsou oficiální stránky kopytní kliniky Dr. Strasserové, provozované s jejím schválením.

Dotazy a názory

Datum: 07.08.2012

Vložil: Tomáš

Titulek: Re: Kovat či nekovat...

Jakmile člověk začne kopyta opravdu studovat zjistí, že koňácký svět je plný fám a pověr. Jedna z nich je, že kůň ježděný naboso si příliš obrousí kopyta. Jako bychom pomíjeli, že kopyto je součástí živého organismu a předpokládáme, že kopyta rostou konstantní rychlostí. Přitom kopyto, stejně jako každý jiný orgán se přizpůsobuje situaci, a tudíž roste tak rychle, jaké jsou na něj kladené nároky. Pokud tedy koně připravujete na to, aby mohl jezdit naboso s jezdcem, brzo dosáhnete stavu, kdy rohovina bude dorůstat rychlostí, odpovídající Vašemu vyžívání koně.
Strouhat na škáru nemá nic společného s jezdeckým využíváním koní. Vystrouhání do hloubky se používá ve speciálních případech velkých, většinou dlouhodobých deformací kopyta, kdy jemné strouhání nemůže vést k nápravě. V takovém případě se bezbolestnost zajišťuje pobytem koně na klinice, kde se může pohybovat po gumové podlaze bez kamínků, které by koni způsobovaly bolest. Kromě toho se nestrouhá do škáry. Pokud se na hluboko vyřezaných místech objeví krev, je do škáry ještě téměř 1 mm daleko, krev prosakuje mezi rourkami rohoviny. I v případě, že se dojde opravdu k odhalení škáry, organismus reaguje rychlým vytvářením "krycí" rohoviny, aby zabránil infekci, takže kůň prakticky nikdy nechodí s odhalenou škárou.
Podání léků proti bolesti bohužel neřeší příčinu, jen zamaskuje bolest. Kůň tedy bolavé místo přetěžuje, protože ho nic před přetěžováním nevaruje. Je lepší koni zajistil takové podmínky, aby bolest ani po takovém specializovaném zákroku nevznikala.

Datum: 06.12.2012

Vložil: Klára

Titulek: Re: Re: Kovat či nekovat...

Říkáte, že svět koňáků je plný fám a porvěr a s tím já plně souhlasím. Jak mám ovšem vědět že to co říkáte vy není pouze další fáma?

Záznamy: 13 - 14 ze 87
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

AKTUALIZACE:

Výukové materiály pro studium ortopedii kopyt nyní vyšly jako kniha.

Knihu je možné získat v  Institutu celostní péče o koně .

  

Náhled knihy - klikněte na obrázek


V reakci na články a diskuze na Equichannelu, pro "nevěřící Tomáše" dokládáme existenci výukových skript v češtině a veřejně dostupné video s ukázkami vyléčených koní (v němčině).

 

skripta_obsah.pdf (1 019,2 kB)

 video: Katla-Fallstudie-Hufrehe-laminitis