Novinky

SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 26.-28. LEDNA 2024

02.11.2023 13:49
Ve dnech 26.-26. LEDNA se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím...

SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 20.-22. ŘÍJNA 2023

12.06.2023 13:43
Ve dnech 20.-22. ŘÍJNA se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím 85 na...

SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 9.-11. ČERVNA 2023

24.03.2023 21:47
Ve dnech 9.-11. ČERVNA se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím 85 na...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zdravý kůň má zdravá kopyta

Koně jsou tvorové, kteří stejně jako psi provázejí člověka již několik tisíciletí. Lidé využívali a využívají jejich sílu, schopnosti a ochotu spolupracovat. Bohužel pro koně, stále ještě nerespektují jejich přirozené potřeby.

 

Nejdůležitější zásadou, kterou Dr. Strasser jako zvěrolékařka vytýčila pro léčení problémů, je

odstranění problémů místo léčby příznaků

Jeden bývalý žák přeložil toto lékařské pravidlo do latiny a vytesal do desky:

Doslovně přeloženo to znamená: „Odstraň příčinu, praví Strasser“.

Ošetřujeme – li něco lékařsky, aniž bychom se starali o odstranění příčiny, dopouštíme se systémové chyby! Většina příčin spočívá v podmínkách držení zvířat a v chybném ošetřování kopyt, z větší části v podkování.

Vysvětlení těchto věcí poskytují naše semináře a v zevrubnější podobě naše vyškolení na ošetřovatele kopyt.

Institut celostní péče o koně, o.p.s.

Metoda Dr. Strasserové

Metoda, kterou popsala, systematizovala a úspěšně praktikuje německá zvěrolékařka MVDr. Hiltrud Strasserová během 30-ti let na základě výzkumů, představuje celostní přístup pro chov koní. Ačkoliv je tato metoda myšlena především jako prevence obtížím, které jsou v dnešní populaci koní, poměrně běžné, umožňuje i částečnou nebo i úplnou nápravu již vzniklých potíží. A to i přesto, že jsou často konvenčními metodami považovány za nevyléčitelné.
Existuje mnoho způsobů, jak upravovat kopyta našich koní a metoda Dr. Strasserové je jedním z nich. Je však jednou z mála, které se nespoléhají pouze na dlouholetou praxi, ale problém zdravých kopyt zkoumá v souvislostech, pomocí vědecky uznávaných metod. Při výuce se zaměřuje nejen na "vědět jak", tedy na řemeslnou  stránku věci, ale klade velký důraz na "vědět proč", tedy na celkové znalosti o koni jako zvířeti i o jeho přirozených potřebách.
Pokud Vás tato metoda zajímá, jste na správném místě.

Vítejte!

Toto jsou oficiální stránky kopytní kliniky Dr. Strasserové, provozované s jejím schválením.

Dotazy a názory

Datum: 15.01.2013

Vložil: Gonzales

Titulek: O udidlech

Kůň je kooperativní a pracuje pro člověka na svůj úkor. Pracuje usilovně s udidlem v hubě ať už při vysoké jezdecké škole nebo při distančním dostihu a dokáže podávat velké výkony. Tahle ochota vede k tomu, že kůň rychleji onemocní. Robert Cook oznacil 14 problémů, které dosud nebyly přičítány vlivu udidla. Podle něj způsobuje udidlo narušení reakcí trávícího systému během zátěže, k omezenému dýchání při sevření úhlu v týlu a ke kontraproduktivní činnosti jazyka, měkkého patra a hltanu. Udidla jsou příčinou deformací dýchací trubice a hltanu, narušují koordinaci pohybu a dýchání a tím i rovnováhu a přirozenou krásu koně. Udidla vedou k předčasné únavě, zánětům dýchacích cest a mohou u dostihových koní způsobit krvácení do plic. Mohou mít na svědomí i syndrom headshaking – házení hlavou. „Udidla jsou kontraindikační, kontraproduktivní a surová“, říká Cook, ale většina jezdecké veřejnosti za udidlem stojí, jako za podkovanim.
Snazeni Roberta Cooka bych prirovnal k marne snaze Brace Clarka presvedcit sve kolegy a ostatni lidi kolem koni, ze zelezna podkova na kopyte - zrovna tak jako udidlo - zelezo v konske hube, neprinasi koni nic dobreho. Stale plati: Naturam ferro expellas usque dum non recurret - Priroda byla vytlacena zelezem a uz se nevrati. Zatim to plati jak pro podkovy tak pro udidla.

Na nekterych obrazech z asi 15. stoleti muzeme videt SKUTECNE rytire, kteri tahnou do boje bez uzdeni - v leve ruce maji stit a v prave mec. Skutecnych rytiru je malo. Dnes se pohybuji kolem koni spis jenom JEZDCI - ti kone "lamou"- mlati, krici, kovaji, malo s nim pracuji ze zeme a vubec netusi, ze kone je mozne ridit i jinak nez jenom udidlem - je to o dominanci a duvere - kdo dokaze byt dominantni ten je milovan.

Datum: 20.07.2015

Vložil: losdesertos

Titulek: Re: O udidlech

..to ze na obrazoch su vyobrazene jazdecke dvojice bez uzdenia, este neznamena ze to tak bolo naozaj... obraz je velakrat idealizovany, pripadne odkazuje iba na podstatne veci, vynechavajuc pre umelca nedolezite detaily... bolo by to uzasne keby to bola pravda, no nieje to absolitne mozne.. vo vojne islo o zivot, bojovnici jazdili na zrebcoch, nemohli si dovolit ziadnu chybicku zo strany kona, stalo by to zivot kona aj ich... pripadne by stacila pritomnost kobyly a bolo by po bojovani :-))))

Záznamy: 883 - 884 ze 930
<< 440 | 441 | 442 | 443 | 444 >>

AKTUALIZACE:

Výukové materiály pro studium ortopedii kopyt nyní vyšly jako kniha.

Knihu je možné získat v  Institutu celostní péče o koně .

  

Náhled knihy - klikněte na obrázek


V reakci na články a diskuze na Equichannelu, pro "nevěřící Tomáše" dokládáme existenci výukových skript v češtině a veřejně dostupné video s ukázkami vyléčených koní (v němčině).

 

skripta_obsah.pdf (1 019,2 kB)

 video: Katla-Fallstudie-Hufrehe-laminitis