Novinky

SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 13.-15. ZÁŘÍ 2019

11.06.2019 18:03
Ve dnech 13.-15. září se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím...

ZMĚNA TERMÍNU: Seminář Život se zdravými kopyty 19.-21. DUBNA 2019

05.01.2019 21:16
Ve dnech 19.-21. dubna, tj. o Velikonocích se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k...

SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 14.-16. září 2018

18.07.2018 10:14
Ve dnech 14.-16. září se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zdravý kůň má zdravá kopyta

Koně jsou tvorové, kteří stejně jako psi provázejí člověka již několik tisíciletí. Lidé využívali a využívají jejich sílu, schopnosti a ochotu spolupracovat. Bohužel pro koně, stále ještě nerespektují jejich přirozené potřeby.

 

Nejdůležitější zásadou, kterou Dr. Strasser jako zvěrolékařka vytýčila pro léčení problémů, je

odstranění problémů místo léčby příznaků

Jeden bývalý žák přeložil toto lékařské pravidlo do latiny a vytesal do desky:

Doslovně přeloženo to znamená: „Odstraň příčinu, praví Strasser“.

Ošetřujeme – li něco lékařsky, aniž bychom se starali o odstranění příčiny, dopouštíme se systémové chyby! Většina příčin spočívá v podmínkách držení zvířat a v chybném ošetřování kopyt, z větší části v podkování.

Vysvětlení těchto věcí poskytují naše semináře a v zevrubnější podobě naše vyškolení na ošetřovatele kopyt.

Institut celostní péče o koně, o.p.s.

Metoda Dr. Strasserové

Metoda, kterou popsala, systematizovala a úspěšně praktikuje německá zvěrolékařka MVDr. Hiltrud Strasserová během 30-ti let na základě výzkumů, představuje celostní přístup pro chov koní. Ačkoliv je tato metoda myšlena především jako prevence obtížím, které jsou v dnešní populaci koní, poměrně běžné, umožňuje i částečnou nebo i úplnou nápravu již vzniklých potíží. A to i přesto, že jsou často konvenčními metodami považovány za nevyléčitelné.
Existuje mnoho způsobů, jak upravovat kopyta našich koní a metoda Dr. Strasserové je jedním z nich. Je však jednou z mála, které se nespoléhají pouze na dlouholetou praxi, ale problém zdravých kopyt zkoumá v souvislostech, pomocí vědecky uznávaných metod. Při výuce se zaměřuje nejen na "vědět jak", tedy na řemeslnou  stránku věci, ale klade velký důraz na "vědět proč", tedy na celkové znalosti o koni jako zvířeti i o jeho přirozených potřebách.
Pokud Vás tato metoda zajímá, jste na správném místě.

Vítejte!

Toto jsou oficiální stránky kopytní kliniky Dr. Strasserové, provozované s jejím schválením.

Dotazy a názory

Datum: 16.01.2013

Vložil: Gonzales

Titulek: Laikum se to tezko vysvetluje

MVDr. Strasser ma dostatecne teoreticke znalosti a diky tomu, ze se problematice onemocneni kopyt venuje vice nez 30 let i dostatek praktickych zkusenosti, coz se da rict jen o malo kterem veterinari. Ani napr. Pete Ramey, Jaime Jackson, Brian Hampson PhD nemaji dostatek teoretickych znalosti - na pomoc si musi prizvat veterinare, takze v podstate jsou zavisli na jeho vysvetleni - nazoru. Na rozdil od nich MVDr.Strasser pochodum - pohybu v zivich systemech rozumi na urovni fyzikalniho pohybu - fyzikalnich zakonu. Podkovari, kopytari sice maji prakticke zkusenosti, ale nemaji teoreticke znalosti. Bez teorie to nejde, to by jsme nemuseli vubec chodit do skoly - medicina by se nemusela studovat 5 - 6 let, stacil by na to 3 lety ucebni obor. Cim chce clovek byt lepsi praktik tim musi byt NAPRED lepsi teoretik. Pan Vydra rika, ze vse funguje podle fyzikalnich zakonu - ma pravdu, ale mel by to vice rozvest, aby dokazal, ze vi o cem mluvi, pak by ho mozna poslouchalo, jako znamou osobnost, vice lidi a tim by mohl pomoci vice konim od podkov, udidla a zavrit pusu tem, kteri neuznavaji nazory MVDr.Strasser.

Ten kdo se chce vyjadrovat k prirode, zivym systemum - organismum, musi nejprve znat jak probiha pohyb hmoty na te nejzakladnejsi, nejnizsi urovni a to je pohyb fyzikalni.

Proto prirodu, vesmir, planety nezkoumaji chemikove ani biologove, ale fyzikove.

VSE ZJEDNODUSENE:

1. Pohyb fyzikalni - je pohyb zakladnich stavebnich castic hmoty - atomu - (ATOM je nejmenší castice běžné hmoty, částice, kterou už chemickymi prostředky dále nelze dělit ovšemi fyzickymi ano.), elementarnich castic, iontu atd. Na teto urovni dochazi ke kovalentnim vazbam - tento typ vazby je typicky pro vazby atomy v organickych molekulach - aminokyseliny. Pro pochopeni teto vazby je trba znat strukturu atomu.

2. Pohyb chemicky - zahrnujici chemicke procesy, dostavame se na uroven molekul a makromolekul - bilkoviny.

3. Pohyb biologicky - zde se dostavame na uroven BUNKY, ktera je zakladni stavebni a funkcni jednotkou zivych organismu. Uvnitr bunky, v jejich organelach, probihaji velice slozite chemicke pochody - proteosynthesa napr. karatinu na ribosomech Golgiho aparatu, "vyroba" energie oxydaci glukozy v mitochondriich a dalsi.

4. Pohyb spolecensky - vcelstva, mraveniste, lidska spolecnost - je nejvyšším, nejsložitějším druhem pohybu hmoty, jaký byl dosud poznán, ale ten uz nas tak nezajima.

VELICE zjednodusene rekapitulace.

ad 1. Kovalentni vazby zprostredkuji spojeni atomu prvku - uhlik, vodik, sira, dusik,kyslik a vznikaji napr. aminokyseliny.

ad 2. a 3. Spojovanim aminokyselin do retizku uvnitr bunky (proteosynthesa) vznika primarni struktura, natocenim aminokyselin a retizku v prostoru vznika sekundarni a tercialni (disulfidicke mustky) struktura makromolekuly bilkoviny napr. KERATIN. Spojenim makremolekul vznika kvarterni struktura bilkoviny napr.KOLAGEN, HEMOGLOBIN.

Myslim, ze vetsina tech, kdo pomlouvaji MVDr.Strasser a ty kdo s ni souhlasi, o tomto nemaji ani paru.

Datum: 15.01.2013

Vložil: Gonzales

Titulek: O udidlech

Kůň je kooperativní a pracuje pro člověka na svůj úkor. Pracuje usilovně s udidlem v hubě ať už při vysoké jezdecké škole nebo při distančním dostihu a dokáže podávat velké výkony. Tahle ochota vede k tomu, že kůň rychleji onemocní. Robert Cook oznacil 14 problémů, které dosud nebyly přičítány vlivu udidla. Podle něj způsobuje udidlo narušení reakcí trávícího systému během zátěže, k omezenému dýchání při sevření úhlu v týlu a ke kontraproduktivní činnosti jazyka, měkkého patra a hltanu. Udidla jsou příčinou deformací dýchací trubice a hltanu, narušují koordinaci pohybu a dýchání a tím i rovnováhu a přirozenou krásu koně. Udidla vedou k předčasné únavě, zánětům dýchacích cest a mohou u dostihových koní způsobit krvácení do plic. Mohou mít na svědomí i syndrom headshaking – házení hlavou. „Udidla jsou kontraindikační, kontraproduktivní a surová“, říká Cook, ale většina jezdecké veřejnosti za udidlem stojí, jako za podkovanim.
Snazeni Roberta Cooka bych prirovnal k marne snaze Brace Clarka presvedcit sve kolegy a ostatni lidi kolem koni, ze zelezna podkova na kopyte - zrovna tak jako udidlo - zelezo v konske hube, neprinasi koni nic dobreho. Stale plati: Naturam ferro expellas usque dum non recurret - Priroda byla vytlacena zelezem a uz se nevrati. Zatim to plati jak pro podkovy tak pro udidla.

Na nekterych obrazech z asi 15. stoleti muzeme videt SKUTECNE rytire, kteri tahnou do boje bez uzdeni - v leve ruce maji stit a v prave mec. Skutecnych rytiru je malo. Dnes se pohybuji kolem koni spis jenom JEZDCI - ti kone "lamou"- mlati, krici, kovaji, malo s nim pracuji ze zeme a vubec netusi, ze kone je mozne ridit i jinak nez jenom udidlem - je to o dominanci a duvere - kdo dokaze byt dominantni ten je milovan.

Záznamy: 21 - 22 ze 56
<< 9 | 10 | 11 | 12 | 13 >>

Přidat nový příspěvek

Přihlášení na akci

Vyplňte prosím níže uvedené údaje:

AKTUALIZACE:

Výukové materiály pro studium ortopedii kopyt nyní vyšly jako kniha.

Knihu je možné získat v  Institutu celostní péče o koně .

  

Náhled knihy - klikněte na obrázek


V reakci na články a diskuze na Equichannelu, pro "nevěřící Tomáše" dokládáme existenci výukových skript v češtině a veřejně dostupné video s ukázkami vyléčených koní (v němčině).

 

skripta_obsah.pdf (1 019,2 kB)

 video: Katla-Fallstudie-Hufrehe-laminitis