Datum: 01.02.2013

Vložil: gonzales

Titulek: Nasledky schvaceni

1. vzkaz
- valach 18 let, pred 5 lety sundany podkovy, hodně se mu prohnula stěna na vnější straně, začala praskat, málo mu dorůstá rohovina. Nyní aktuálně absces na pravé pření.
- není na co upravovat, když mu neroste rohovina.
2. vzkaz
No a včera ještě dva další koně po dlouhodobém nošení podkov... :-( a opět to samé - nulové patky...???
3. vzkaz
-je na tom tak, že patky naprosto neexistují a kobyla bez podkov není schopna chodit.
4. vzkaz
Mám stejný problém jako Dana - mému koni neroste stěna, má plošší kopyta...

Tyto vzkazy maji spolecne:
- kun byl v minulosti NAKOVAN
- porucha KVALITY rohoviny - prohnuti steny, praskliny
- porucha KVANTITY rohoviny - malo dorusta, nulove patky, neroste stena

Pro laminitis je tipicke mimo jine ze:
-mírnějších forem laminitidy si ani nemusíme všimnout.
-kůň přenáší váhu na patky, aby odlehčil špičky kopyt.
-koně při pohybu často došlapují nejdříve na patky
-nemoc bile cary - rozšířená bílá čára s krvavými místy nebo abscesy.

Etiopatogenese je nauka o mechanismech VZNIKU, PRUBEH a ZAKONCENI
nemoci. Pochopení mechanismů nemoci je důležité při volbě správné TERAPIE a pochopeni NASLEDKU nemoci, v nasem pripade - PROC roste tak MALO a NEKVALITNI rohoviny. Samozrejme je treba dobre znat ANATOMII a HISTOLOGICKOU stavbu prislusnych tkani v nasem pripade tkani, ktere se ucastni na tvorbe rohoveho pouzdra:
1. pokozka - epidermis - cim je tvorena, co vytvari a co k tomu potrebuje
2. skara - dermis - cim je tvorena, jaka je jeji funkce

Jestli bude dostatek kvalitni rohoviny, nebo nedostatek nekvalitni rohoviny po probehlem schvaceni zavisi mimo jine na PROGRESIVNICH zmenach, ktere vedou k úplne obnove tkáni a buněk, buňkami a tkání identickou ci POUZE k nahrade poskozene tkane, tkani menehodnotnou - vazivovou jizvou.
Obnoveni poskozenych tkani a bunek je dvojiho typu, dvoji KVALITY.
1. uplna REGENERACE - tuto schopnost ma dlazdicovy epitel (epidermis), ale uplne regeneruje jen tehdy pokud je zachovana BAZALNI membrana - pak je schopen produkovat DOSTATECNE mnozstvi KVALITNI rohoviny.
2. neuplna regenerace - REPARACE - hojeni jizvou - vznika tkan MENE hodnotna - bunky, ktere tvori vazivovou jizvu NEJSOU schopny produkovat ROHOVINU.

PODKOVA sice drzi stenu "pohromade", ale vytvori se TESNE kopytni pouzdro s vysokymi patkami, to vede k omezi prutok krve ve skare (ischemie ruzneho stupne) a vytvori se tak podminky pro schvaceni -dystrofie az vaskularni atrofie bunek skary i epidermis. Pak staci i slabsi podnet - zdrave kopyto s dobrym prutokem krve by to zvladlo, aby schvaceni i nepozorovane probehlo. Jestlize schvaceni bylo maleho rozsahu, takze byla zachovana bazalni memebrana muze dojit k uplne regeneraci epidermis a pak je tvoreno dostatecne mnozstvi kvalitni rohoviny. Kdyz je poskozeni vetsiho rozsahu - zanikne bazalni membrana - dojde pouze k REPARACI - v miste poskozeni se vytvori vazivova jizva, ktera netvori rohovinu = nedostatecne mnozstvi nekvalitni rohoviny - prohnuti steny, ploche chodidlo, praskliny, rohovina malo dorusta - neroste stena, nulove patky, abscesy. Take jsou vytvoreny podminky pro opetovny RELAPS laminitis.

Opet souhlasim s MVDr.Strasser ze, pro spravnou lecbu je velice dulezity pohyb a strava - dostatek zivin (bilkoviny, mineraly) aby mohla probehnou pokud je to jeste mozne UPLNA REGENERACE bunek, z vitaminu hlavne vit. A a C maji vztah k ektodermu - vnejsi zarodecny list ze ktereho vznika epidermis.

Přidat nový příspěvek