Datum: 15.01.2013

Vložil: Gonzales

Titulek: O udidlech

Kůň je kooperativní a pracuje pro člověka na svůj úkor. Pracuje usilovně s udidlem v hubě ať už při vysoké jezdecké škole nebo při distančním dostihu a dokáže podávat velké výkony. Tahle ochota vede k tomu, že kůň rychleji onemocní. Robert Cook oznacil 14 problémů, které dosud nebyly přičítány vlivu udidla. Podle něj způsobuje udidlo narušení reakcí trávícího systému během zátěže, k omezenému dýchání při sevření úhlu v týlu a ke kontraproduktivní činnosti jazyka, měkkého patra a hltanu. Udidla jsou příčinou deformací dýchací trubice a hltanu, narušují koordinaci pohybu a dýchání a tím i rovnováhu a přirozenou krásu koně. Udidla vedou k předčasné únavě, zánětům dýchacích cest a mohou u dostihových koní způsobit krvácení do plic. Mohou mít na svědomí i syndrom headshaking – házení hlavou. „Udidla jsou kontraindikační, kontraproduktivní a surová“, říká Cook, ale většina jezdecké veřejnosti za udidlem stojí, jako za podkovanim.
Snazeni Roberta Cooka bych prirovnal k marne snaze Brace Clarka presvedcit sve kolegy a ostatni lidi kolem koni, ze zelezna podkova na kopyte - zrovna tak jako udidlo - zelezo v konske hube, neprinasi koni nic dobreho. Stale plati: Naturam ferro expellas usque dum non recurret - Priroda byla vytlacena zelezem a uz se nevrati. Zatim to plati jak pro podkovy tak pro udidla.

Na nekterych obrazech z asi 15. stoleti muzeme videt SKUTECNE rytire, kteri tahnou do boje bez uzdeni - v leve ruce maji stit a v prave mec. Skutecnych rytiru je malo. Dnes se pohybuji kolem koni spis jenom JEZDCI - ti kone "lamou"- mlati, krici, kovaji, malo s nim pracuji ze zeme a vubec netusi, ze kone je mozne ridit i jinak nez jenom udidlem - je to o dominanci a duvere - kdo dokaze byt dominantni ten je milovan.

Přidat nový příspěvek