Datum: 25.05.2016

Vložil: Markéta Volfová

Titulek: Kostnatění kopytní chrupavky

Dobrý den,
ráda bych se s Vámi podělila o mou osobní zkušenost se strouháním dle metody Dr. Strasser a také bych touto cestou chtěla poděkovat Hance Újezdské, vyškolené kopytářce, která pomohla mému koni. Tak tři roky zpátky jsem dlouhodobě řešila problém s kulháním na přední končetiny svého tehdy třináctiletého valacha. Koník je kříženec - teplokrevník, nekutý a pastevním ustájení. Je pravdou, že postoj předních kopyt má sbíhavý a pokud mu kopyta začnou přerůstat prvně mu narostou "kšilty" směrem dovnitř. V létě 2013 začal kulhat na levou přední končetinu, ale nenašla jsem žádný zjevný problém - nic naběhlého, horkého apod. Začala jsem přidávat do krmení vitamíny a minerály a kulhání po čase odeznělo - celou zimu nebyl žádný problém a v létě 2014 opět začal ztuhle našlapovat a nakonec kulhat střídavě na levou a na pravou přední. Po prohlídce veterináře a rentgenu kopyt byl závěr, že jde o kostnatění chrupavky vedoucí od kopytní kosti ke spěnce. Rada veterináře byla nechat koně podkovat silikonovými podkovami nebo vytvořit na špičce překlop. Snížení patek nedoporučoval. Podkovy jsem nechtěla, tak jsem to zkoušela s tím překlopem, ale žádná výrazná změna nenastala. V říjnu 2014 mi nabídla Hanka Újezdská, že zkusí koni pomoci. Prvních pár měsíců nebyl stav úplně ideální, ale vytrvali jsme a časem se jeho stav opravdu výrazně zlepšil. Je pravdou, že je nutná pravidelná měsíční péče, ale výsledky jsou znatelné. Větší pohyblivost, lepší postoj a minimalizace kulhání a škobrtání. Jsem moc ráda a tímto Hance Újezdské děkuji, že pomohla mému koni touto přirozenou cestou.

Přidat nový příspěvek